Et ve Süt Ürünleri İmalatı

Erzurum, geniş çayır ve mera alanları ile hayvancılık şehri özelliğindedir. Erzurum, büyükbaş hayvan varlığı bakımından Türkiye’de ikinci sırada yer almaktadır. Yüzölçümü bakımından Türkiye’nin 4. büyük ili olan Erzurum, daha az tahrip olmuş ve çok fazla kimyasal kirliliğe maruz kalmamış meraları ile hayvancılık yatırımları bakımından Ülkemizin diğer bölgelerine kıyasla önemli avantajlara sahiptir. 1.591.784 ha mera alanı ile Türkiye’nin toplam mera alanın %11’i, Erzurum ilinde bulunmaktadır.

Erzurum’da mevcut 4 adet et entegre tesisi ve 27 adet süt işleme tesisi başta olmak üzere, et ve süt ürünleri üretim sektöründe faaliyet gösteren çok sayıda işletme bulunmaktadır.

Erzurum ilinde toplanan yıllık yaklaşık 783 bin ton çiğ sütün önemli bir kısmının, hijyen-sanitasyon kuralları çerçevesinde sürdürülebilir olarak süt işleme tesislerinin kullanımına sunulduğu “Erzurum İli Süt Sektörü Soğuk Zincir Kurulumu Projesi” ve “Süte Değer Projesi” aracılığıyla ilde çiğ süt türev ürünleri üretimi konusunda kayda değer bir yatırım ortamı oluşturulmuştur.

E - Posta Listemize Katılın ! Kuzeydoğu Anadolu’ya dair haber ve etkinliklerden ilk sizin haberiniz olsun..
Erzurum Yatırım Destek Ofisi

Cumhuriyet Caddesi No:3 Yakutiye/ERZURUM

0442 235 61 11